Biologiczne uwarunkowania laktacji małych przeżuwaczy

 0    10 flashcards    guest2949059
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Biologiczne uwarunkowania laktacji małych przeżuwaczy
start learning
Rasa – genotyp - liczba karmionych jagniąt - rodzaj doju - krotnosc doju - wiek - srodowisko - stan fizjologiczny - zywienie
Czynniki wpływające na skład chemiczny mleka
start learning
genotyp – rasa, żywienie, stadium laktacji
prolaktyna
start learning
Jeden z głównych hormonów warunkujących zarówno rozpoczęcie, jak i utrzymanie laktacji
hormony
start learning
Najniższe stężenie prolaktyny obserwuje się w krótkim dniu okres, kiedy z kolei poziom melatoniny jest najwyższy. Zmiany w wydzielaniu prolaktyny w okresie laktacji u owiec niewątpliwie wpływa na wydajność mleka.
laktogeneza i galaktopoeza
start learning
kontrolowane przez zmiany warunków świetlnych przyczyniające się do modulacji melatoniny i prolaktyny wydzielina, co przekłada się na wzrost lub spadek wydajności mlecznej.
Leptyna
start learning
jest parakrynowym czynnikiem wpływającym na wzrost, rozwój oraz funkcjonowanie gruczołu mlekowego poprzez interakcję z receptorami leptyny w obszarach tkanki nabłonkowej.
Mammogeneza
start learning
jest zjawisko wymagające udziału wielu hormonów, w tym prolaktyny (PRL), wzrostu hormon (GH), gruczoł mlekowy jest gotowy do produkcji mleka w momencie narodzin potomstwa
zmiany długości fotoperoidu cz1
start learning
u zwierząt gospodarskich odgrywają bardzo ważną rolę określając plon i produktywność. Szczególne znaczenie ma dł. dnia świetlnego zwierzęta krótkodniowe (takie jak owce), u których dł. fotoperiodu jest zw. ze zmianami na poz. melatoniny.
zmiany długości fotoperoidu cz2
start learning
Następuje modulujący wpływ melatoniny na wydzielanie prolaktyny umieścić za pomocą dwóch różnych mechanizmów. Pierwszy mechanizm związany jest z rytmem dobowym, kiedy melatonina stymuluje uwalnianie prolaktyny poprzez czynnik znany jako tuberalina.
zmiany długości fotoperoidu cz3
start learning
Jednak efekt ten jest krótkotrwały i najprawdopodobniej dotyczy tylko magazynowanej prolaktyny w komórkach laktotropowych przysadki mózgowej.

You must sign in to write a comment