6. Pojęcia, definicje

 0    20 flashcards    deathkar1na
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
jedno z głównych haseł przedstawicieli pozytywizmu warszawskiego; postulowali oni wzmocnienie polskiego społeczeństwa przez harmonijną współpracę różnych jego warstw i środowisk na polu gospodarczym, kulturalnym, oświatowo-naukowym.
start learning
praca organiczna
popularna wśród pozytywistów warszawskich idea szerzenia oświaty w najuboższych warstwach społeczeństwa, podnoszenia poziomu ich życia.
start learning
praca u podstaw
Rozwijał się w opozycji do klasycyzmu i oświeceniowego racjonalizmu; jego przejawami były m.in. uznanie uczuć, natchnienia i wyobraźni za ważne źródła twórczości, zainteresowanie średniowieczem, fascynacja kulturą ludową, tradycje poezji narodowej.
start learning
preromantyzm
w tragedii antycznej część wstępna, w której jedna z postaci lub jakieś bóstwo przedstawia treść dramatu.
start learning
prolog
postawa niezgody na istnienie zła w świecie oraz buntu przeciwko boskiej instancji, która na nie zezwala. Łączy się również z wiarą w szlachetność i nieograniczone możliwości człowieka. Nazwa wywodzi się od imienia mitologicznego tytana.
start learning
prometeizm
odmiana perswazji, rozpowszechnianie jakichś poglądów, haseł politycznych, ideologicznych lub ekonomicznych, mające na celu ukształtowanie określonych, korzystnych dla siebie postaw jak największych grup ludzi.
start learning
propaganda
oficjalna wypowiedź okolicznościowa skierowana do jakiegoś zgromadzenia.
start learning
przemówienie
gatunek literatury moralistycznej; znany od starożytności utwór narracyjny, w którym nieistotne są cechy jednostkowe postaci i opisy konkretnych zdarzeń, lecz ważne są wnioski ogólne na temat uniwersalnych prawideł ludzkich losów.
start learning
przypowieść
gatunek liryczny stworzony przez autora (autorów) biblijnej Księgi: uroczysta pieśń religijna o charakterze modlitwy lub hymnu.
start learning
psalm
pogląd, według którego rozum stanowi podstawowe źródło poznania, przeciwieństwo empiryzmu uznającego, że wszelkie poznanie jest oparte na doświadczeniu zmysłowym.
start learning
racjonalizm
występujące w sztuce i literaturze różnych epok dążenie do przedstawiania rzeczywistości, a zwłaszcza człowieka, jego życia i otoczenia, w sposób zgodny z powszechnie przyjętymi wyobrażeniami o świecie.
start learning
realizm
sztuka pięknego i logicznego formułowania wypowiedzi (mowy) oraz skutecznego przekonywania. Rozwinęła się jako samodzielna dziedzina edukacji w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie w związku z rolą publicznych wystąpień w życiu społecznym i politycznym.
start learning
retoryka
Charakteryzujący się lekkością i dekoracyjnością form, swobodną kompozycją i motywami egzotycznymi; także nurt w literaturze kładący nacisk na takie wartości estetyczne, jak wdzięk i dobry gust, tematyka erotyczna
start learning
rokoko
opozycja „świętości” i „świeckości”, wykorzystywana przy rozgraniczaniu i odróżnianiu tych obszarów i dziedzin życia oraz kultury, którym nadajemy znaczenie sakralne, religijne, od innych, pozbawionych takiego nacechowania.
start learning
sacrum-profanum
Wyróżniali się umiłowaniem wolności, indywidualizmem i poczuciem wewnątrzstanowej równości, przywiązaniem do ziemiańskiej tradycji przodków i niechęcią do wszelkich obcych mód i nowinek, męstwem i bitnością.
start learning
sarmatyzm
w literaturze i sztuce utwory ośmieszające konkretne osoby, środowiska czy instytucje lub piętnujące przedstawiane ogólnie postawy, poglądy lub zachowania. Posługuje się różnymi środkami wywołującymi efekt komizmu, m.in. karykaturą, hiperbolą.
start learning
satyra
kierunek średniowiecznej filozofii chrześcijańskiej charakteryzujący się dążeniem do rozumowego udowodnienia dogmatów religijnych i opieraniem się na autorytetach jako głównych źródłach poznania prawdy.
start learning
scholastyka
kierunek w filozofii, którego przedstawiciele uznają poznanie zgodne z zasadami nauk przyrodniczych za jedyny właściwy sposób badania rzeczywistości.
start learning
scjentyzm
rozwijający się w oświeceniu prąd umysłowy i literacki, którego przedstawiciele podkreślali znaczenie indywidualnego przeżycia i emocjonalnego utożsamienia się z drugim człowiekiem (czucia).
start learning
sentymentalizm
Przedstawiała miłosne perypetie i codzienne problemy mieszkańców wsi – pasterzy, rolników, myśliwych – wiodących beztroskie życie na łonie pięknej i przychylnej człowiekowi przyrody.
start learning
sielanka

You must sign in to write a comment